Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Svět vz24 » Sloupek odborníka » ​Hlavní důvod manipulace s veřejnou zakázkou? Snaha vybrat si osvědčenou firmu!

​Hlavní důvod manipulace s veřejnou zakázkou? Snaha vybrat si osvědčenou firmu!

7. 10. 2014
Praha - Naprostá většina českých i slovenských úředníků vidí v současných tendrech snahy o manipulaci s výsledkem zadání. V obou zemích se však liší míra i důvody této manipulace. U nás je to především snaha vybrat si znovu firmu, se kterou měl zadavatel dobrou zkušenost. Na Slovensku převažují buď korupce, nebo klientelismus. Každý čtvrtý slovenský úředník považuje za zmanipulovanou více než polovinu zakázek, u nás je to „pouze“ každý sedmý. Ukázal to společný průzkum společnosti Otidea a neziskové společnosti Transparency International mezi celkem 600 zadavateli veřejných zakázek v Česku (360) a na Slovensku (240).
​Hlavní důvod manipulace s veřejnou zakázkou? Snaha vybrat si osvědčenou firmu!

Naprostá většina českých i slovenských úředníků vidí v současných tendrech snahy o manipulaci s výsledkem zadání. V obou zemích se však liší míra i důvody této manipulace. U nás je to především snaha vybrat si znovu firmu, se kterou měl zadavatel dobrou zkušenost. Na Slovensku převažují buď korupce, nebo klientelismus. Každý čtvrtý slovenský úředník považuje za zmanipulovanou více než polovinu zakázek, u nás je to „pouze“ každý sedmý. Ukázal to společný průzkum společnosti Otidea a neziskové společnosti Transparency International mezi celkem 600 zadavateli veřejných zakázek v Česku (360) a na Slovensku (240).

Na Slovensku buď korupci, nebo klientelismus za hlavní důvod manipulace se zakázkami považuje polovina úředníků, v Česku třetina. Z toho přímo korupce je důvodem pro 34 % slovenských zadavatelů a pro 16 % českých. „Výsledky průzkumu odpovídají reálné situaci na Slovensku. Úředníci tam skutečně současný stav veřejných zakázek vnímají hůře než u nás,“ komentuje praxi Tomáš Langr, ředitel společnosti OTIDEA.

Pro 55 % českých úředníků je hlavním důvodem snaha vybrat si znovu firmu, se kterou byli spokojeni. Na Slovensku si to myslí 40 % úředníků. Současná legislativa to ale v obou zemích prakticky neumožňuje. „V praxi to vnímám jako zásadní problém, který by vlády měly při přípravě nového zákona rozhodně řešit. Evropské směrnice umožňují špatné zkušenosti s firmou zohlednit. Bude ale záležet na tom, jak tuto možnost využijí zákonodárci,“ domnívá se David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.

Celých 98 % zadavatelů v obou zemích stále hodnotí na nejnižší nabídkovou cenu, přes 80 % dokonce ve většině případů. Třetina ze strachu kvůli napadení řízení pro netransparentnost. Čtvrtina Čechů hodnotí na cenu z důvodu pokynů nadřízených orgánů nebo dotačních titulů, zatímco u Slováků je to jen desetina. Zákon přitom hodnocení pouze na cenu nenařizuje.

Připravovaná novela českého zákona o veřejných zakázkách, která má platit od ledna 2015, navrhuje možnost hodnotit nabídky podle organizace a kvality i zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky. Přes 80 % zadavatelů si myslí, že tato změna v praxi pomůže. Třetina z nich ale přiznává, že bude nabídky nadále hodnotit převážně podle ceny. „Doufám, že tato změna pomůže, ale zásadní problém nevyřeší. Ten je totiž v nastavení celé praxe, ne v zákoně. Strach úředníků z kriminalizace a popotahování za jejich rozhodnutí neodstraní. Důležitější bude především změna samotné praxe ministerstev a kontrolních orgánů,“ domnívá se Tomáš Langr.

Výsledky průzkumu budou představeny na dnešní konferenci společnosti OTIDEA: Veřejné zakázky 2014/2015: "Žádná moc nesmí platit víc než zákony!". Na konferenci s mezinárodní účastí přijede 200 odborníků na veřejné zakázky.

 

 

 

 

 

Autor: Otidea, a.s.


Zpět na přehled

Příspěvky

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků 0

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.4 + 41.4) *