Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud vybral Rathovi obhájce ex offo, jméno nezveřejnil

Soud vybral Rathovi obhájce ex offo, jméno nezveřejnil

Soud vybral Rathovi obhájce ex offo, jméno nezveřejnil

19.5.2015 17:31, Zdroj: ČTK

Praha - Soud dnes vybral bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi obžalovanému z korupce obhájce ex offo. Jméno právníka nezveřejnil, nejdřív ho o tom musí vyrozumět, stejně jako Ratha. ČTK o tom informovala mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Exposlanec byl od víkendu bez obhajoby, protože si vybral nového advokáta, který ho pak odmítl. Soudem přiděleného obhájce může Rath odmítnout a vrátit se k předchozím obhájcům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému.

Soud podle mluvčí vybral advokáta ex offo (z úřední moci) ze seznamu obhájců, kteří jsou místně k mání, a ověřil si, zda mu v obhajobě něco nebrání. Dostane vyrozumění do datové schránky, Rathovi přijde dokument poštou. Nový právník může soud požádat o lhůtu na seznámení se spisem. Hlavní líčení by mělo pokračovat 2. června závěrečnou řečí Rathovy obhajoby.

Advokát a obžalovaný musí přidělení soudem respektovat, výjimkou může být kolize například kvůli střetu zájmů, popsal ČTK obecné pravidlo advokát Jaroslav Ortman. Podle něj se jedná například o situace, kdy ustanovený obhájce zastupoval protistranu v jiné kauze. Obžalovaný má prý také rozhodnutí přijmout, pokud si sám nenajde obhajobu. "Může namítat, že obhájce ex offo nechce, ale je mu to k ničemu, je to rozhodnutí soudu. Ustanovení ale může přebít tím, že si zvolí advokáta na plnou moc," upřesnil Ortman.

Rath se může vrátit ke svým advokátům Jelínkovi a Černému. Obhájci již dříve řekli, že jsou připravení v případu pokračovat. Rath ale také uvedl, že potřebuje nejdřív vyřešit situaci s advokátem, který ho nakonec odmítl.

Rath ztratil obhájce o víkendu. Minulý týden v pátek vypověděl plnou moc svým dosavadním právníkům, protože ho podle něj oslovil advokát Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, který Rathův případ řeší. Nový advokát podle Ratha jeho obhajobu převzal a měl přijít v pondělí přednést závěrečnou řeč. K soudu ale nedorazil. Soudce měl od soboty e-mail s ověřeným podpisem advokáta, ve kterém obhajobu odmítá, protože si údajně mylně myslel, že jde o nový případ, a v této kauze nechce Ratha obhajovat.

Žalobce Petr Jirát a soud považují postup Rathovy obhajoby za obstrukci a snahu dostat případ, který se projednává od srpna 2013, na začátek.

Soud dal Rathovi v pondělí den na to, aby sehnal nového advokáta. Rath ale trvá na tom, že ho obhajuje Michal Pacovský, od kterého prý nedostal osobně vypovězení plné moci, a i kdyby platilo, právník se podle zákona má ještě dva týdny starat o jeho obhajobu. Michal Pacovský je pracovně v zahraničí a médiím bez dalších podrobností vzkázal, že Rathovo tvrzení je nesmysl.

Exposlanec a bývalý hejtman Středočeského kraje Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek. Údajně bral milionové úplatky. Obžalobu odmítá, podle něj nebylo možné tendry ovlivňovat díky kontrole úřadů. Hrozí mu až 12 let vězení, Jirát mu navrhuje nejméně devítiletý trest a propadnutí majetku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.2 + 5.2) *

Zpět na přehled