Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud: Rath nemá advokáta, bude mu přidělen ex offo

Soud: Rath nemá advokáta, bude mu přidělen ex offo

Soud: Rath nemá advokáta, bude mu přidělen ex offo

19.5.2015 12:59, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce podle soudu nemá advokáta a soud nemá jinou možnost než mu ho ustanovit. Soudce Robert Pacovský dnes jednání odročil na červen, obhájce zajistí během dneška. Rath tvrdí, že má od minulého týdne nového advokáta Michala Pacovského. Ten ale soudu v pondělí písemně sdělil, že obhajobu odmítl. Rath tvrdí, že nedostal výpověď plné moci, a i kdyby platila, advokát má zákonnou povinnost ho ještě 15 dní hájit. Žalobce hovoří o "extrémní obstrukci" z Rathovy strany.

Soudce odkázal Ratha ohledně údajných nejasností v jeho vztahu s obhájcem Pacovským na Českou advokátní komoru, která je příslušná podobné věci řešit. Soud nyní vybere advokáta ze seznamu komory, který je podle zákona na řadě. Právník bude mít nárok na lhůtu k seznámení se spisem, kterou určí soud podle velikosti spisu. Státní zástupce Petr Jirát odhaduje případnou lhůtu na týdny. Hlavní líčení bude pokračovat od 2. do 12. června.

Mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková ČTK řekla, že advokáti se zapisují do seznamu obhájců ex offo dobrovolně. Příslušné soudy mají vždy svůj seznam místně dostupných advokátů, ze kterých vyberou právníka z abecedního pořadí a podle jeho časových možností. Seznam advokátů ex offo není veřejný. Na webu komory je vyhledávací formulář, ve kterém ale nemají advokáti povinnost uvádět, zda tuto službu poskytují.

Rath podle žalobce Petra Jiráta také může přinést plnou moc od původních obhájců. Exposlanec i jeho dřívější advokáti Roman Jelínek a Adam Černý již v pondělí sdělili, že jsou připraveni pokračovat v obhajobě, které zbývá přednést závěrečnou řeč.

Jirát, který minulý týden přednesl závěrečnou řeč s návrhem nejméně devítiletého vězení pro Ratha, označil nastalou situaci za extrémní obstrukci ze strany obžalovaného. Žalobce dodal, že v praxi zažil podobné obstrukce, ale staly se prý většinou jen jednou. Rath podle něj vytváří v rámci hlavního líčení stále další jednotlivé kauzy. Soudce bude podle Jiráta muset pečlivě vážit, jaká je "míra práva na obhajobu daného ústavou a co ještě lze připustit obhájcům a obžalovanému při hlavním líčení". Termín vyhlášení rozsudku podle něj nelze odhadnout. "Jednak nevím, s jakou opět obstrukcí doktor Rath přijde, a je tam také nějaká lhůta, kterou bude soud potřebovat na vynesení rozsudku," řekl novinářům Jirát.

Hlavní líčení trvá od srpna 2013 a dosud ho provázela řada Rathových námitek, například na podjatost soudu. Rozhodoval o nich také Vrchní soud v Praze a zamítl je.

Podobně jako Jirát se vyjádřil i Krajský soud v Praze v pondělí. Podle mluvčí Zuzany Steinerové Rathův postup vykazuje znaky účelové snahy dostat hlavní líčení na samý počátek.

Problém nastal před soudem v pondělí, kdy měla začít závěrečná řeč Rathovy obhajoby. Nikdo z advokátů ale nepřišel. Rath soudu řekl, že má od pátku nového obhájce Michala Pacovského, strýce soudce Roberta Pacovského, který se mu prý sám ozval, že obhajobu převezme. Soudce ale měl e-mail s ověřeným podpisem advokáta, ve kterém obhajobu odmítá, protože si údajně mylně myslel, že jde o nový případ, a v této kauze nechce Ratha obhajovat.

Rath dnes novinářům řekl, že se mu Michal Pacovský minulý týden ozval s nabídkou pomoci v projednávané kauze, kterou soudí jeho synovec. Advokát mu prý vyprávěl příběhy ze společného rodinného života, u kterých popisoval, jaký má údajně vliv na soudce. "Těžko pak uvěřit, že nevěděl, o jakou kauzu jde," dodal exposlanec. Rath advokáta písemně vyzval, ať se věnuje jeho obhajobě. Zvažuje také stížnost na advokátní komoru. Advokát Pacovský je nyní v zahraničí.

Tvrzení o zdržování soudu Rath odmítá. "Trvám na tom, že mám obhájce, pana doktora Pacovského, a on má plnit své zákonné povinnosti. Dostal jsem od něho plnou moc, on ji přijal, moji obhajobu převzal a teď dělá, že o tom neví, navíc v situaci, kdy je v blízkém příbuzenském vztahu s předsedou senátu. Tak já nevím, co to má znamenat," dodal Rath.

Michal Pacovský je do středy pracovně v Izraeli. Již v pondělí médiím vzkázal, že jde o nesmysl. "Ale nemám mu (Rathovi) to za zlé. Dělá, co může," sdělil například serveru Lidovky.cz.

Exposlanec je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek z doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Podle obžaloby bral milionové úplatky a hrozí mu až 12 let vězení. Rath vinu odmítá a tvrdí, že tendry neměl jak ovlivňovat, protože byly kontrolovány úřady. Kauza má další větev, ve které jsou obviněné zejména firmy. Tato část se zatím k soudu nedostala.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.6 + 23.7) *

Zpět na přehled