Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kraj zmodernizuje domovy seniorů v Dobré Voděa v Bechyni

Kraj zmodernizuje domovy seniorů v Dobré Voděa v Bechyni

	 Kraj zmodernizuje domovy seniorů v Dobré Voděa v Bechyni

13.2.2011 15:51, Zdroj: ČTK

Jihočeský kraj zmodernizuje Domov důchodců v Dobré Vodě na Českobudějovicku a postaví nový domov pro seniory v Bechyni. Investice si vyžádají zhruba 385 milionů korun. Zřizovatel klientům zlepší komfort bydlení, budou žít v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích se sociálním zařízením. V nejbližších letech už kraj neplánuje zvyšovat kapacitu domovů, zaměří se na modernizaci stávajících a podporu terénních sociálních služeb, řekla ČTK mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.
    

Modernizace Domova důchodců v Dobré Vodě začne letos v květnu a skončí v prosinci 2012. Největší zařízení svého druhu na jihu Čech s kapacitou 284 lůžek za svou téměř padesátiletou historii neprodělalo žádnou zásadní rekonstrukci. Klienti tam sice žijí v jedno- a dvoulůžkových pokojích, ale zhruba třicítka jich má k dispozici jen dvě společné toalety a koupelny.
    

Stavbu podle ředitelky Jany Zadražilové čeká kompletní rekonstrukce všech inženýrských sítí, jež jsou v havarijním stavu, a budování sociálních zařízení. Dopady stavebních prací se budou snažit stavebníci i vedení domova minimalizovat. Nejdříve bude v nyní nevyužívaných prostorách vybudováno asi 40 nových lůžek, kam se přestěhují klienti, pak se bude pokračovat v modernizaci po uvolněných patrech.
    

Domov stojí na okraji Dobré Vody v lesoparku s dostupností českobudějovické MHD. V domově důchodců je 254 lůžek, v Domově se zvláštním režimem dalších 30. Ten je určen pro osoby trpící Alzheimerovou chorobou. Rekonstrukcí se kapacita domova sníží o 20 lůžek. Vedení domova eviduje na 200 žádostí o přijetí, nejvíce v kraji.
   

 Krajští zastupitelé už také schválili záměr výstavby nového domova pro seniory v Bechyni. Současný objekt nevyhovuje normám. Předpokládaná kapacita nového zařízení je 122 lůžek. Náklady se odhadují na 240 milionů korun.
   

 V Jihočeském kraji je v domovech pro seniory 2965 míst. Jihočeský kraj jich zřizuje 18 s celkem 1522 lůžky, ostatní spravují obce, církve a další instituce.
    

Poptávka na umístění do domovů pro seniory se podle Koželuhové v jednotlivých oblastech kraje značně liší. "V některých územích nejsou pořadníky čekatelů na umístění a zájemcům lze vyhovět ihned. Údaje týkající se počtu žádostí jsou značně zkreslující vzhledem k tomu, že zájemce o pobytovou službu může současně podat žádosti do více pobytových zařízení. Někteří zájemci si navíc podají žádost v předstihu a hned nastoupit nechtějí," popsala statistická úskalí mluvčí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.6 + 31.5) *

Zpět na přehled