Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza pohledem vz24: FBI u nás

Kauza pohledem vz24: FBI u nás

Kauza pohledem vz24: FBI u nás

9.9.2012 08:58, Zdroj: vz24.cz

Věděl to už sir Humphrey Appleby. Každý politik uvažuje podle známých Aristotelových sylogismů (nejznámějším případem je tento: Každý člověk je smrtelný. Sókratés je člověk – Sókratés je tedy smrtelný): něco by se mělo udělat. Toto je něco, takže toto by se mělo udělat. A neplatí to jen ve skvělém britském seriálu Jistě, pane ministře, ale i v naší politické praxi.

Jak jinak si vysvětlit nápad, že českou policii by příští rok měli přijet učit bojovat s korupcí experti z americké FBI? Že je u nás s korupcí problém, není žádným veřejným tajemstvím, ale každodenní realitou. Že by se s ní mělo něco dělat, je také bez debat (i když, nemůžu si pomoct, podle mě se děje hodně – jak jinak si vysvětlit výrazně zvýšené procento vyšetřování nejrůznějších kauz za poslední dva roky? Buď se v uplynulých dvou letech výrazně zvýšila míra korupce, anebo se začalo konečně víc vyšetřovat. Já se kloním k druhému vysvětlení). A proto když americký velvyslanec Norman Eisen už loni nabídl pomoc Spojených států, čeští politici po ní skočili. Přesně podle výše zmíněného sylogismu.

„Naše zkušenost s korupcí přesahuje více než dvě století. Za tu dobu jsme zjistili, že chceme-li s podplácením bojovat, musíme mít fungující zákony, využívat je a k tomu vybudovat fungující kulturu správy věcí veřejných. V 21. století jsme se pak doučili, že je také důležitá transparentnost a otevřenost ve vládních kruzích. Právě vláda totiž musí tato zmiňovaná pravidla uvést v platnost,“ řekl velvyslanec USA v ČR již před časem.

Vyjednávat na ředitelství FBI jel náměstek ministerstva vnitra Jaroslav Hruška. Podle něj byla jednání úspěšná, musí se jen doladit detaily, kdy by školení měla začít, bude prý jasné do konce roku. „Jsou ochotni nám říct své zkušenosti, říct své metody, jak co nejlépe pracovat a jak nejlépe postihovat takovou trestnou činnost,“ prohlásil. „Zkušenosti s veřejnou korupcí v USA jsou u FBI obrovské a máme se od nich co učit.“ Nebudu tu popisovat údajné praktiky porušování lidských práv a další „metody“, které podle kritiků FBI používá, a proto je tak úspěšná. Spíše pochybuji o smyslu celé akce. Opravdu dokážou američtí federálové české policisty něco „naučit“? Není to spíš jen další z manévrů, jak vypadat, že něco dělám, než něco skutečně dělat?

Je pravda, že vláda Petra Nečase si boj s korupcí vytyčila jako jedno ze štítových hesel, ale že by domácí i zahraniční veřejnost a experty nějak přesvědčila, to se říci nedá. Nakonec někteří její ministři byli a jsou právě pro podezření z korupce vyšetřováni, Vít Bárta (VV) se dokonce dostal až k soudu. I proto patří České republice 24. místo z 30 evropských zemí na žebříčku míry korupce mezinárodní organizace Transparency Interntional, celosvětově jsme na 57.–59. místě, společně s Namibií a Saúdskou Arábií. Před námi jsou země jako Jordánsko nebo Rwanda.

Takže je jasné, že něco by se dělat mělo. Toto je něco, mělo by se tedy dělat tohle. Opravdu? Nezapomínejme, že jiný ze slavných sylogismů říká: „Každá kočka má čtyři nohy. Můj pes má čtyři nohy – můj pes je tedy kočka.“

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 11.


Komentáře čtenářů

Ahoj 13.8.2013 06:22

Korupce v USA je mensi, nez tady... Tam ona behem 200 let stala casti sistemu... Kapitalism bez korupce je jako lokomotiva bez oleju. Bez tohoto urednici pujdou do podnikani. Na uradech zustanou nicky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.2 + 11.9) *

Zpět na přehled